«این پستمون کمی طولانیه اما ارزش خوندن داره، از دستش ندید»

کلیات

 • طبع : سرد و خشک
 • عنصر : خاک
 • فصل : پاییز
 • زمان شبانه روز : عصر
 • دسته بندی : محافظین
 • طعم : ترش
 • رنگ : سیاه
 • فلز : آهن
 • سیاره : مریخ
 • سن شیوع : میانسالی - از ۴۰ تا ۶۰ سالگی


غلبه خلط سودا

در بین اخلاط، خلط سودا معادل خاک و نمایانگر فصل پاییز است، طبع سرد و خشکی دارد و در واقع رسوبات خون است که ته نشین می‌شود. این خلط از سایر اخلاط سنگین‌تر و غلیظ‌تر است. بخش عمده این خلط در طحال ذخیره می‌شود و مقدار کمی از آن همراه خون جریان پیدا می‌کند تا به اعضایی مانند استخوان، که برای تغذیه نیاز به سودا دارند غذا برساند.

از جمله وظایف مهم خلط سودا می توان به تحریک اشتها، استخوان سازی و تسریع رشد مو و ناخن اشاره کرد.

در پاسخ به سودا چیست می‌توان گفت که سودا خلطی است سیاه رنگ که معمولاً از تجمع، تهاجم، تکاثر، رسوب، سوختن یا متابولیسم سایر اخلاط دیگر خصوصاً صفرا در بدن تولید می‌شود. این خلط همچنین با خوردن غذاهایی که سودازا است در کبد تولید می‌شود امّا “رفتار و نحوه زندگی” عامل بسیار مهمی در تولید سودا در بدن است.


مشخصات خلط سودا چیست؟

هر خلط مشخصه‌های منحصر به فردی دارد که در قسمت ذیل به مشخصات خلط سودا اشاره می‌گردد:

 • دو نوع سودا داریم: طبیعی و غیر طبیعی
 • مزاج آن سرد و خشک است
 • سیاه رنگ است
 • مزه آن بین شیرین، گس و ترش است.
 • از غذاها و نوشیدنی‌های سرد و خشک (چای، برنج زیاد (خصوصاً برنج‌های هندی و پاکستانی)، عدس، بادمجان سرخ شده، گوشت گاو و گوساله، شیرینی و ترشیجات، شکلات، قهوه و….)، مصرف مواد مخدر و الکل و یبوست مزمن به وجود می‌آید.
 • مقدار کم سودا در بدن حیاتی است، اما رسوب آن در هر کدام از اندام‌های بدن، به‌دلیل غلیظ و سنگین بودن آن، باعث بروز غلبه سردی و  بیماری می‌شود.
 • از بین چهار خلط بلغم، خون، سودا و صفرا؛ سودا سنگین‌ترین خلط است.


خلط سودا بر دو نوع است: طبیعی و غیر طبیعی

سودای طبیعی دُرد، رسوبات و تیرگی خون بوده و در واقع گوهری است که نسبت به مابقی خون غلظت بیشتری دارد. مزه آن بین شیرین، گس و ترش است. بخشی از سوداویی که از کبد (جگر) بیرون می‌رود، (همراه گلبول‌های قرمز و سفید از کار افتاده) به طحال (سپرز، لین، اسپیلین) رفته و باقی با خون جریان می‌یابد و به مصارف بدن (تغذیه استخوان و مو و ناخن) می‌رسد.

آن بخش که به طحال می‌رود، بعد از هضم در طحال بر دهانه معده می‌آید، آن را نیرومند می‌کند و با ترشی خود گرسنگی را تحریک می‌کند. نبودن یا خرابی طحال که باعث زیادی سودا در خون می‌شود، موجب سرطان، واریس رگ های پا، داء الفیل (چاقی زیاد پا)، بهق (لکه سیاه پوستی)، برص سیاه، جذام، یرقان سیاه، تیرگی پوست و مالیخولیا می‌شود.

سودای غیر طبیعی همان سوختن، خاکستر شدن و آمیزش خلط‌ها است.

 • اگر سودا سوخته صفرا یا همان سودای ناشی از صفرا باشد به آن سودای زردابی می‌گویند که مزه آن تلخ و رنگ آن مایل به زرد است.
 • سوخته بلغم یا سودای ناشی از بلغم را سودای بلغمی می‌گویند که مزه ترش و گسی دارد و رنگ آن مایل به سفید است.
 • سوخته خون یا سودای حاصل از خون را سودای دموی می‌گویند. مزه این سودا شور یا شیرین و رنگ آن مایل به سرخ تیره (اقتم) است.
 • سوخته سودای طبیعی را سودای محض یا سودای خالص می‌گویند که مزه آن ترش و گس و رنگ آن مایل به سبز است.

خون اگر رطوبتش گرفته شود و حرارت خون بیشتر شود، خون سوخته می‌شود که به آن سودا یا صفرا سوخته می‌گویند. صفرا هم اگر بیش از اندازه شود ترکبیات خون را می‌سوزاند و این هم تولید سودا می‌کند. بلغم هم اگر سردی آن بیشتر شود غلیظ می‌شود و حرکتش کند می‌گردد تا یخ ببندد، به این نوع بلغم هم سودا گفته می‌شود.


صفات کلیدی

درونگرا
خویشتن دار
کمالگرا
دقیق
با دقت
منظم
رعایت قوانین و مقررات
هوشیار
عاقل
منطقی
واقع گرا
واقع بین
كم احساس
محتاط
محافظه کار
میانه رو
ریسک گریز
دوراندیش
محاسبه گر
حسابگر
صرفه جو
خسیس
کنجکاو
ساکت
کم حرف
غیر اجتماعی
کم معاشرت
منزوی
گوشه گیر
مردم گریز
بیزار از سر و صدا
بی حوصله
کم تحمل
بیقرار
خشک
جدی
سخت گیر
سرسخت
ثابت قدم
پایدار
لجباز
سمج
کینه ای
انتقام جو
منفی نگر
بدبین
بدگمان
شکاک
وسواسی
افسرده
اندوهگین
غمگین
ناامید
بی نشاط
زودرنج
حساس
ترشرو
عبوس
غرغرو
خودخور
بخیل
کم انرژی
نگران
مضطرب
دودل
مردد
دارای هوش ریاضی و فنی
همه جانبه نگر
ریزبین
ایرادگیر
منتقد
پرتوقع
ناراضی
دارای ذهن بیقرار
متفکر
قابل اعتماد
فلسفه باف
خیالپرداز


ویژگیهای ظاهری

توجه : خصوصیات ظاهری هر فرد بستگی زیادی به مزاج اولیه ای دارد که در زمان به دنیا آمدن و یا در زمان تغییرات بدنی دوران رشد و بلوغ داشته است. مزاج اولیه از طریق ژنها از پدر و مادر به فرد منتقل شده و تحت تاثیر شرایط محیطی رحم، شرایط روحی و فیزیکی مادر و خوراکی هایی که مادر در دوران بارداری و شیردهی می خورد، شکل می گیرد. ممکن است این مزاجهای اولیه با گذشت زمان، در اثر تغذیه، شرایط آب و هوایی، شیوه زندگی، نوع شغل و عوامل دیکر تغییر کند و مزاج جدیدی در فرد بوجود آید که به آن مزاج اکتسابی گفته می شود. این مزاج اکتسابی بر ظاهر فرد تاثیر می گذارد، هر چند بر برخی از خصوصیات فیزیکی شکل گرفته با مزاجهای اولیه فرد همچون استخوان بندی یا رنگ چشم تاثیر چندانی نمی تواند داشته باشد.هیکل : مزاج خشک موجب لاغری افراد می شود. افراد سوداوی معمولا لاغر بوده، هر چند ممکن است بعضی از آنان چاق هم باشند. دارای اندامی باریک و لاغر، ضعیف، غیر عضلانی و استخوان بندی ظریف هستند. سودا موجب کشیدگی استخوانها می‌شود، زیرا بافت استخوان از سوداست. لذا بدن سوداوی ها با استخوانهای نازک و کشیده ناحیه انگشتان، ساعد و سایر مناطق خود را نشان می دهد. بدنی خشک و تکیده دارند. قفسه سینه لاغر و عضلات کوچک دارند. در صورت افزایش وزن از ناحیه میان تنه (کمر و شکم) چاق می شوند.

پوست : رنگ پوستشان سبزه یا جوگندمی مایل به تیرگی یا سفید مایل به خاکستری است. پوست بدن سرد و سفت و خشک، بدون رطوبت و طراوت است و دارای منافذ متوسط است. کف دست و پایشان سرد است و بروز لکه های تیره و خال در پوست این افراد شایع است.

مو : موهای سر نسبتا پرپشت، خشک و ضخیم یا مجعد بوده و رنگ موها معمولا سیاه و مات است. اگر سودای وی به سمت بلغمی باشد، موی سر سفید و جوگندمی می شود و اگر سودا به سمت صفرا باشد، ریزش مو در کل سر وجود دارد و طاسی منطقه ای ندارند. موخوره در آنان شایع است. بدنشان پرمو و دارای موهای تیره و ضخیم است.

ناخن : ناخنهای شکننده ای دارند.

تعریق : پوست آنان دارای منافذ متوسط است و معمولا کم عرق می کنند. استرسهای عصبی سبب افزایش تعریق آنان می شود.

رگها : خون آنها غلیظ است. رگهای دستشان پنهان نبوده، ولی نازک و تیره و غیربرجسته هستند.

نبض : نبض آنها نسبتا کند و خالی، کم قدرت، سست، باریک، اما سفت و سخت است. نامنظمی های ضربان قلب(آریتمی) در ایشان شایع است.

چشم : چشمان معمولا ریز و به رنگ میشی و قهوه‌ای است. سفیدی چشمانشان تیره و کدر بوده و عروق آن واضح نیست. غلبه سودا رنگ سفیدی چشم را کدر می کند. تیرگی زیر چشم در آنان شایع است.

دهان : دهانشان خشک و كم آب است. مزه دهانشان خصوصا در صبح ناشتا شور است.

زبان : زبانشان خشک و صورتی تیره است.

بینی : بینی خشک و شامّه قوی دارند.

گوش : خشکی باعث قدرت شنوایی می شود، بنابراین سوداوی ها گوشهای تیزی دارند. تحمل سر و صدا را ندارند و در سنین بالا سوت کشیدن گوش در آنها زیاد دیده می شود.

قدرت بدنی : كم قدرت و کم انرژی هستند.

حرکات بدن : سرعت حرکاتشان کم تا متوسط است.

تکلم : آرام و حساب شده و با دقت صحبت می کنند. صدایشان رسا نبوده و نسبتا آرام است.

پوشش : در فصول پاییز و زمستان معمولا بیشتر از دیگران و در بهار و تابستان معمولی لباس می پوشند.

خواب : خواب افراد سوداوی کم و سبک است(خواب خرگوشی). دیر به خواب می روند و با کوچکترین صدایی از خواب می پرند. کابوسهای آشفته، ترسناک و تیره و تار، سیاه و تاریک از مشکلات این افراد است و خواب خرابه، قبرستان و پرتگاه می بینند.

گوارش : سودا مسؤول تحریک اشتهاست. اشتهای کاذب فراوان دارند، یعنی زود به زود گرسنه می شوند، امّا خیلی زود هم سیر می شوند. به همین دلیل خوراکشان کم بوده، ولی اهل ریزه خواری هستند. توان هضم غذا در آنان بسیار كم است، نفخ معده فراوان دارند و سوزش سر معده در آنان شایع است. ادرار و مدفوع آنها تیره بوده و یبوست مزاج دارند. گرایش به شوری و شیرینی و گرمی ها دارند، گرایش به سردی ها مثل ترشی ندارند.

میل جنسی : تحریک و میل جنسی نسبتا زیادی دارند، ولی توان جنسی آنان کم است و اغلب دچار انزال زودرس هم هستند. تمایلشان به رفتار محبت آمیز بیش از آمیزش جنسی است.

آب و هوا : فصلهای خشک، آب و هوای خشک و کم باران و خصوصا سرد و خشک سودا را زیاد می کند. فصل پاییز برای ایشان فصل نامطلوبی است. سودایی ها در فصل پاییز مزاجشان غلبه می کند و اذیتشان می کند و بخصوص در میانسالان و سالمندان و در فصل پاییز این بیشتر دیده می شود. بیشتر تمایل به هوای گرم دارند و در فصل بهار راحت ترند.

سایر : غضروف حنجره برجسته و واضح است. گرفتگی در عضلات پشت ساق پا و گرفتگی در ناحیه گلو از علائم دیگر افراد سوداوی است. چربی و فشار خونشان معمولا بالا نمی رود یا دچار افزایش خفیفی می شود.


ویژگیهای شخصیتی

اغلب ساکت، منزوی و درونگرا هستند و مایل به تنهایی، گوشه گیرى و گریز از اجتماعند خشک و جدی بوده و کمتر شوخی می کنند. از سر و صدا بیزارند.
سوداوی مزاجان افرادی دقیق، منظم، دوراندیش و محاسبه گر هستند. اهل قانون و حساب و کتاب بوده و به برنامه ریزی در همه کارها معتقدند. علاقمند به حسابگری و مسائل فنی و برنامه ریزی هستند و به جزئیات توجه بسیار می کنند، که این موضوع برای انجام کارهایی که نیاز به موشکافی و دقت و توجه زیاد دارد، مناسب است و افراد سوداوی در این گونه مشاغل موفقند. مانند ساعت سازی، تعمیر وسایل، نویسندگی، جراحی چشم و مشاغل حساسی که انرژی کمی نیاز دارند. اهل توصیف و تفسیر مسائل بوده و داستان نویسان خوبی هستند. استعداد مفسری و تاریخ نگاری و روزنامه نگاری را دارند. در ادارات و محیطهای کارمندی، غلبه با سوداوی هاست و معمولا یکدیگر را می پایند. بازپرسهای خوبی می شوند و در بین این افراد سیاستمداران زیادی یافت می شود.
افرادی كم احساس و منطقی بوده و زیاد اهل معنویت نیستند. کنجکاو و همه سو نگرند و در تصمیم گیریها همه جوانب را در نظر می گیرند. به اندازه ای ریزبین هستند و در جزئیات غرق می شوند که از کلیات غافل می مانند. علاقه به کارهای ظریف و هنری دارند. میانه رو و محتاط و کمی ترسو بوده و ریسک پذیر نمی باشند. امانت داران خوبی هستند و خیانت نمی کنند.
بی حوصله و كم انرژی بوده و تاب و تحمل آنان کم است. زود خسته می شوند و ظرفیت کمی دارند، به همین دلیل گاه فعال و گاه خاموشند. کمی عجول بوده، زود تصمیم می گیرند و سرعت عملشان بالاست، اما استقامت پایینی دارند. گاه سریع بودن سوداوی ها به خاطر بی حوصلگی شان است که می خواهند کارها را زود به انجام رسانند.
تردید، دودلی و وسواس زیادی در تصمیم گیری ها دارند و دائما تغییر عقیده می دهند. امّا پس از تصمیم گیری، در تصمیمات خود بسیار پایدار، ثابت قدم، لجباز و یکدنده بوده مداومت و پافشاری در انجام كار داشته و اصرار دارند که کار را تا آخر به انجام برسانند.
خیلی اهل فكر و خیال بوده و به جای فعالیت، در خیالات و رویاهای خود سیر می کنند. اهل فلسفه بافی و خیالپردازی هستند. اکثر فیلسوفان سوداوی مزاج بوده اند. سودایی ها افکار و آرزوهای بزرگی در سر دارند که در صورتی که مزاجشان را معتدل نگه دارند، می توانند به آنها برسند.
سودایی مزاج ها نمی توانند به دیگران اعتماد کافی کنند. به آسانی مجذوب کسی نمی شوند و دوستی یا کنار آمدن با آنها کار ساده ای نیست. اهل عاشقی نیستند و حتی وقتی به آنها محبت شود، با سوءظن برخورد می کنند و در پس پرده مهربانی ها، به دنبال نکات منفی می گردند. با این حال، در زندگی خانوادگی، اهل طلاق گرفتن هم نیستند و به زندگی مشترک ادامه می دهند. خشم خود را خوب کنترل می نمایند، ولی کینه ای و انتقام جو هستند و قهرهای طولانی مدت می کنند.
حساس و زود رنجند، زود به دل می گیرند و دلخوری آنها از ظاهرشان مشخص است. پرتوقع و همیشه ناراضی بوده و اهل انتقاد و ایرادگیری هستند. بدبین، منفی نگر و منفی بافند. نگران، بیقرار و ناامیدند و اهل غصه و خودخوری و مستعد افسردگی هستند.
اگر سودا به سمت صفرا پیش رود، فرد استقامتش بیشتر می شود، کم خواب تر، عجول تر، پرحرف و زورگو شده و کارها را سریع پیش می برد. همچنین مسایل را بزرگ جلوه داده و از کاه کوه می سازد و توضیحات زیاد می دهد. اگر فرد سودایی به سمت بلغم پیش رود، ساکت تر، منزوی تر، پرخواب تر و بی میل به دنیا می شود و کارهایش را ناتمام رها می کند. اصطلاحا این دو را سودای گرم و سودای سرد می نامند.
اگر غلبه سودا زیاد شود، باعث بدبینی، وسواس، حزن و اندوه شده، افکار بد و خیالات حزن‌انگیز و فکر خودکشی در آنان شکل می گیرد و از نظر روحی روانی دچار مشکل می شوند. باید دقت کرد که این مزاج از حالت اعتدال خارج نشود.


عوامل افزایش خلط سودا چیست؟

متاسفانه سبک زندگی امروزی هم به گونه‌ای است که کاملاً به غلبه اخلاط از جمله غلبه سودا دامن می‌زند. همین امر موجب افزایش بیماری‌های غلبه سودا مانند واریس، کک و مک، سرطان و… می‌شود.

 1. بی‌تحرکی، گوشه‌گیری، استراحت بیش از اندازه
 2. گوشت گاو فریزر شده مخصوصا گوشت برزیلی
 3. مصرف سردی‌های خیلی زیاد، گرمی‌های خیلی زیاد
 4. حضور مستمر در هوای گرم و سرد شدید
 5. حضور ضد و نقیض در هوای سرد و گرم مثل رفتن به سونا
 6. غم مستمر، شادی بیش از حد
 7. استماع صدا‌ها و موسیقی های مستمر و ناهنجار و در معرض بو‌های گرم و بدبو بودن
 8.  مصرف فلفل زیاد
 9. داشتن کبد و معده خیلی گرم یا خیلی سرد
 10. مصرف مستمر مشروبات الکی و مواد مخدر خیلی گرم مثل تریاک. البته شدت سوداسازی هروئین بیشتر از تریاک است و بیشتر از این‌ها شیشه و بعد کراک است.
 11. دارو‌های ترک اعتیاد
 12. خوابیدن زیاد هنگام صبح و خوابیدن هنگام غروب
 13. تصمیم گیری های سریع همراه با استرس شدید
 14. استفاده از رنگ سیاه (مثلاً پوشیدن لباس مشکی)
 15. ضربه، شوک، غم فراق، اوج عشق
 16. استمرار مصرف دارو‌های گیاهی بسیار گرم
 17. اوج نفرت، حسادت، حرص و کینه، شکاکی مستمر، بدبینی، فکر منفی مستمر
 18. پرخوری یا کم خوری (افراط و تفریط)،
 19. استفاده مستمر و زیاد از کامپیوتر، تلفن همراه و ماهواره


تاثیر غلبه سودا بر روح و روان چیست؟

 • اگر سودا در روان زیاد باشد فرد دارای خواب کم، واکنش سریع، دقت بالا با جمع‌بندی‌های همه‌سو نگرانه، ریزبینی (آنقدر درجزئیات غرق می‌شوند که کلیات را فراموش می‌کنند)، زودفهمی، حساسیت به صدا،‌ تردید در تصمیم گیری، تردید نسبت به دیگران، دیر اعتمادی و حساسیت به نجسی و پاکی و وسواس است.
 • افراد دارای غلبه سودا، در مواقع استرس به خود می‌پیچند، یک کلمه را تکرار می‌کنند، دور خود می‌چرخند، رفتار تکراری انجام می‌دهند. ناخود آگاه راه می‌روند، زیاد حرف می‌زنند یا با خود حرف می‌زنند(تیک دارند).
 • کسی که غلبه سودا پیدا کرده بسیار حساس و زود رنج می‌شود و ممکن است با بروز کوچک‌ترین مشکلی ناراحت شود. چنین فردی ممکن است حتی  از گپ و گفت‌های روزمره نیز ناراحت و عصبانی شود.
 • افراد مبتلا به غلبه سودا حتی از صدای تلفن به شدت شوکه شده و منتظر خبر بدی هستند و نمی‌توانند از زندگی خود لذت ببرند و آرامش خود را از دست می‌دهند. باید دقت کرد اوج استرس این افراد در هنگام غروب است.


پیشنهادات برای سوداوی مزاج ها

اگر سودا بیش از حد در بدن رسوب کند و درمان نشود، می‌تواند منشأ انواع سرطان‌ها در بدن باشد. بافت سرطانی مزاجش سوداست و سرطان در هر عضو، ناشی از رسوب سودا در آن عضو است، از این رو برای جلوگیری از بروز سرطان باید سودا را از همان ابتدا که کم است، از بدن بیرون کنیم.

به طور کلی برای سودازدایی و درمان سودا در طب سنتی این موارد را می‌توان انجام داد:

 •  مصرف داروها و غذاهای گرم و مرطوب: مثل سرکه انگبین (که از ترکیب سرکه + عسل + عرق نعناع تشکیل شده) یا شربت عسل (عسل + لیموترش + آب)، ماء الجبن افتیمونی.
 • حمام کردن با آب ولرم ، ماساژ و  چرب کردن پوست به وسیله روغن‌های متعادل مثل گل بنفشه.
 • برای مشکلات سودایی در مغز؛ استشمام عطر گل محمدی، عطر یاس، عطر بهار نارنج مفید است.
 • در کنار این داروها از بادکش گرم و حجامت هم می‌توان استفاده کرد.
 • پیاده‌روی نیز بهترین منضج سوداست.
 • پایه دیگر درمان این افراد، حل کردن مشکل یبوست است. اگر کسی یبوست نداشته باشد، مقداری از سودای تشکیل شده را به راحتی از گوارش دفع خواهد کرد و اگر سودای ایجاد شده با سودای دفع شده در حال تعادل باشد، فرد هیچ گاه دچار غلبه سودا نخواهد شد.
 • از مصرف تمامی غذاها و نوشیدنی هایی که دارای طبع سرد به ویژه سرد و خشک هستند پرهیز نموده و در صورت ضرورت و نیاز حتما به مقدار خیلی کم و با خوراکیهای گرم استفاده کنند. از غذاهای یخ زده، کنسرو شده، مانده و بیات و شور و نمک سود که سودا را زیاد می کند، پرهیز نمایند.
 • از شربت خاکشیر استفاده کنند که علاوه بر تامین رطوبت مناسب، یبوست این افراد را نیز از بین می برد، چرا که یبوست هم باعث تشدید مشکلات عصبی و روحی این افراد می شود.
 • در هنگام عصبانیت نوشیدن آب جوشیده ولرم برای آنان خوب است و آنها را آرام می کند.
 • از افسردگی، غم، تنهایی، تفکرات دقیق و نگرانی بیش از اندازه به دلیل اینکه موجب افزایش سودا می شوند، دوری نمایند. روابط اجتماعی خود را گسترش داده و با دیگران بیشتر معاشرت کنند.
 • خندیدن سودا را از بین می برد. به اندازه کافی تفریح و خوشگذرانی داشته باشند، فیلمها و برنامه های طنز و کمدی تماشا کرده و از تماشای برنامه و فیلمهای تراژدی، غم انگیز و ناراحت کننده پرهیز کنند.
 • از استفاده بیش از حد از کامپیوتر و موبایل و تماشای زیاد تلویزیون (برنامه های غیر طنز) خودداری کنند.
 • تا حد امکان در ترافیک و هوای آلوده قرار نگیرند.
 • از هوای سرد و خشک و کولر گازی دوری کنند.
 • تا جای ممکن از وسواس و تمیز کاری زیاد مخصوصا به دلیل اینکه تماس مستمر با آب باعث افزایش سردی می شود، خودداری کنند.
 • سفرهای کوتاه به خصوص به مناطق گرم و مرطوب توصیه می شود. بندر عباس و شهرهای سواحل جنوب مزاجشان را در پاییز و زمستان معتدل می کند.
 • به گشت و گذار در طبیعت بپردازند. گشت و گذار در طبیعت، سودازدا و نشاط آور است.
 • از بی خوابی و کم خوابی پرهیز نموده و حداقل ۶-۷ ساعت بخوابند. نیم ساعت چرت بعد از ناهار نیز اشکالی ندارد ولی بیشتر از این خوابیدن در طی روز برای آنها مضر است.
 • خوردن گلاب قبل از خواب یا پاشیدن مقداری گلاب روی بالش برای رفع مشکلات خواب افراد سوداوی و جلوگیری از دیدن کابوس بسیار کمک کننده است.
 • پاییز فصل سوداست و بهترین فصل برای حجامت افراد سوداوی نیز فصل پاییز است.
 • از لباس‌های رنگ روشن استفاده کند.
 • روش دیگری که در درمان سودای اضافی می‌تواند کمک کند، خوردن آش از جمله آش جو است. آش باعث می‌شود که سودای تمام بدن با هم متصل شده و اصطلاحاً «نضج» پیدا کنند و به راحتی آماده دفع شدن از بدن گردند.


مراقب سلامتی تون باشید _ مجله سبک زندگی سالم سرابازار